Upadłość przedsiębiorstw nie kojarzy się zbyt pozytywnie. Okazuje się jednak, że może przynieść firmie więcej dobrego, niż się wydaje. Przede wszystkim chroni przed pogłębianiem się problemów finansowych, które prowadzą do upadku przedsiębiorstwa. Czym dokładnie jest upadłość i kiedy można ją ogłosić?
Co ma na celu upadłość przedsiębiorstw?
Cel postępowania upadłościowego jest dość obszerny. Działanie to ma zaspokoić wierzycieli, a także uporządkować i zakończyć sprawy dłużnika. Jeśli tylko się da, również umożliwić zachowanie przedsiębiorstwa i zarazem oddłużenie przedsiębiorcy. Ogłoszenie upadłości to nierzadko najlepsze i najrozsądniejsze rozwiązanie. Pozwala na zakończenie działalności z ryzykiem poniesienia jedynie minimalnych strat. Bez ogłaszania upadłości, przedsiębiorstwo będąc w tak trudnej sytuacji i tak musi mierzyć się z ryzykiem zakończenia działalności, z tym że z większymi stratami.
Kiedy można ogłosić upadłość przedsiębiorstwa?
Upadłość przedsiębiorstw to opcja tylko dla wybranych podmiotów. A mianowicie ogłosić ją może przedsiębiorstwo, które jest niewypłacalne. O niewypłacalności można mówić w momencie, kiedy przedsiębiorca nie jest w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, a samo opóźnienie w ich realizacji, przekroczy trzy miesiące.
O niewypłacalności mówi się również, kiedy zobowiązania finansowe przedsiębiorcy są większe od wartości jego majątku. A do tego stan ten utrzymuje się ponad 24 miesiące. Będąc w powyższej sytuacji, przedsiębiorca może ogłosić upadłość.
Upadłość przedsiębiorstw przeważnie kojarzy się wielu osobom z totalną klęską przedsiębiorcy. Tymczasem okazuje się, że podjęcie decyzji o tym działaniu prowadzi do uniknięcia jeszcze gorszych problemów finansowych i nie tylko. Będąc w tak trudnej sytuacji, warto rozważyć ogłoszenie upadłości, a nawet skontaktować się w tej sprawie z profesjonalnym doradcą. Wszystko wyjaśni, a jeśli zajdzie faktycznie potrzeba ogłoszenia upadłości, wesprze we wszystkich formalnościach.