Najczęściej pieniądze po śmierci właściciela konta są blokowane na rachunku bankowym. Dostępne środki mogą być dziedziczone lub wykorzystane do pokrycia kosztów związanych z pochówkiem i ewentualną stypą – co nastąpi jeszcze przed podziałem spadku. Co się dzieje ze środkami po śmierci właściciela rachunku? Jak wypłata pieniędzy z konta po śmierci właściciela?
Niewiele osób wie, że rachunek bankowy zostaje zamknięty z chwilą śmierci właściciela. Jednak wbrew powszechnej opinii pieniądze nie są przejęte przez bank, lecz umowa jest wiążąca do chwili wypłaty środków z rachunku przez osobę uposażoną do tego. Dlatego pieniądze umieszczone na rachunku wchodzą w skład masy spadkowej, a tym samym są dziedziczone zgodnie z prawem. Tym samym po śmierci właściciela rachunku nie działają już żadne pełnomocnictwa, a bank często przestaje pobierać opłaty za prowadzenie konta. Czy możliwa jest wypłata pieniędzy z konta po śmierci właściciela? Jak to wygląda w przypadku wspólnego konta?
Czy można wypłacić pieniądze z konta po śmierci właściciela?
Niestety nikt nie może wypłacić pieniędzy z konta po śmierci właściciela – nawet osoby mające pełnomocnictwo do konta. Jeśli to zrobi, to popełnia przestępstwo. Wyjątek stanowi sytuacja, w której właściciel konta przed śmiercią wydał odpowiednie dyspozycje. Gdy bank otrzymuje wiadomość o śmierci posiadacza rachunku, to od razu blokuje konto. Dostęp do zgromadzonych środków mają wyłącznie spadkobiercy po przeprowadzeniu sprawy spadkowej – ukazania w banku aktu dziedziczenia.
Czy bank zarabia na śmierci właściciela rachunku?
Po śmierci właściciela rachunku, stan konta w banku pozostaje nienaruszony, a środki pozostają nietknięte. Bank w tym czasie nie nalicza również opłat za prowadzenie rachunku do chwili przeprowadzenia sprawy spadkowej. Jeśli bliscy nie wiedzą, czy denat miał własny rachunek bankowy, to mogą to zweryfikować w centralnej informacji o rachunkach bankowych.